W każdym punkcie naszego życia zadajemy sobie pytanie: czy jestem szczęśliwy?

To pytanie prześladuje nas, i przestajemy często zwracać na nie uwagę w naszym codziennym życiu., ale psychologia mówi, że ludzie naprawdę pragną znaleźć sens w życiu, tylko często się gubią po drodze.

Badania dowodzą iż tylko 30% ludzi czuje się w życiu szczęśliwymi.

W czasach, gdy jesteśmy zachęcani do konsekwentnego oceniania naszej pozycji w świecie, oraz patrzenia na wszystko przez pryzmat pracy i majątku, poszukiwanie szczęścia staje się nie tylko nużące, ale i zniechęcające.

Autorefleksja staje się wymuszoną częścią naszej kultury, nakazując nam, abyśmy przewartościowali nasze doskonałe miejsca pracy, relacje, domy i życie, ale wyniki nie są zbyt pochlebne.

Problem z poszukiwaniem szczęścia

Aktywne wypatrywanie szczęścia tylko prowadzi do uczucia nieszczęścia, jak potwierdza badanie z 2011 roku.

W badaniu zatytułowanym „Czy szukanie szczęścia sprawia, że ​​ludzie są nieszczęśliwi? Paradoksalne efekty doceniania szczęścia „, ta ceniona publikacja porusza sposób, w jaki aktywnie dążymy do szczęścia i jak to tylko ostatecznie prowadzi do naszego samookaleczenia.

Nawet gdy życie zmienia się na lepsze, ludzie nadal odczuwają beznadzieję i samotność.

Więc jaki wydaje się problem?

Rozwiązaniem, jak ujął to jeden psycholog , nie jest bycie szczęśliwym w danej chwili, ponieważ chwile są ulotne, ale dążenie do szczęśliwego życia jako całości. Chwilowe szczęście jest ulotne, szczęśliwe życie będzie trwało tak długo jak będziemy tego pragnąć.

Ludzie, którzy to robią, stają się bardziej pozytywni w życiu, uzyskując lepsze nastawienie do wszystkiego, co robią – od przyjemności do pracy.

Ustanowienie sensu życia sprowadza się do czterech podstawowych kroków:

1) Kontrolowanie swojej percepcji życia

Problem z szukaniem szczęścia polega na tym, że czasami go nie znajdujemy.

Siadamy i zastanawiamy się gdzie jest szczęście a kiedy zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy nieszczęśliwi, często wycofujemy się, i zaprzestajemy poszukiwań.

Życie jest wypełnione wzlotami i upadkami, a pozwalanie sobie na uniesienie się w wyniku wstrząsów pomiędzy chwilami szczęścia tylko pomaga stworzyć uczucie rozpaczy w naszym życiu.

Znalezienie sposobu na znalezienie sensu bez skupienia się na tym, czy jesteś szczęśliwy w danym momencie, pozwala znaleźć rozwiązanie, które nie jest związane z czasem.

Zamiast tego patrzysz poza to, co czujesz, wiedząc w pełni, że to, co teraz czujesz, nie definiuje twojego całego istnienia.

2) Znajdź rzeczy większe od siebie

Szukaj rzeczy, które są większe od tego, kim jesteś i co wiesz. W dwóch słowach: szukaj transcendencji.

Transcendencja nie musi wiązać się z czymś duchowym lub czymkolwiek religijnym.

Transcendencja pozwala poczuć, jak twoje poczucie tożsamości znika, lub jeszcze lepiej, wtapia się w większą część twojej rzeczywistości.

Transcendencja doświadczana jest inaczej przez różnych ludzi, ale często jest opisywana jako uniesienie, poczucie przynależności do większej rzeczy.

Dla ciebie transcendencja może być zachwytem i bezmownością. Dla kogoś innego transcendencja może być odbiciem i samoświadomością.

Możesz wywołać transcendencję, stawiając się w sytuacjach, które zestawią ciebie ze światem, pozwalając ci wyraźnie doświadczyć większej rzeczywistości niż twoja.

Dla mnie transcendencją jest kontakt z naturą i wysiłek fizyczny :).

3) Otocz się miłością

Często czujemy się tak, jakbyśmy byli sami, że nasze istnienie we wszechświecie nie ma wpływu na nic.

Chociaż możemy nie być w stanie sprawić by nasza osoba zmieniała świat, istnieją sposoby, aby zapewnić sobie poczucie przynależności.

Z rodziną. Z przyjaciółmi. Z bliskimi. Otaczając się ludźmi, którzy cię kochają, jesteś w stanie uświadomić sobie, że twoje istnienie rozbrzmiewa wokół ludzi.

Oczywiście różni się to od bycia popularnym z powodu rzeczy, które posiadasz lub rzeczy, w które wierzysz.

Głębokie połączenia wykraczają poza działania, a czasem nawet myśl. Ustanawiając taki rodzaj pokrewieństwa z kimś, jesteśmy w stanie odnosić się do ludzi z szacunkiem i miłością i znajdować znaczenie w wszystkim co robimy.

4) Tworzenie celu

Większość ludzi myśli, że ich cel w życiu czeka na znalezienie, ale ta definicja jest problematyczna, ponieważ czyni ludzką egzystencję bezużyteczną.

Cel nie jest to zdefiniowany w ramach czeku lub harmonogramu pracy. Twój cel definiuje to co daje ci radość.

To jest naturalne że jednym z naszych celów jest praca i spełnienie w niej, dając coś dobrego społeczeństwu.

Z drugiej strony, znalezienie innych pasji, dzięki którym możemy potwierdzić nasze poczucie pewności siebie, pomoże nam znaleźć kierunek w życiu.

Celem jest znalezienie znaczenia w rzeczach, które nie są związane z rzeczami skończonymi. Praca może się kończyć. Relacje mogą zniknąć. Pieniądze mogą zniknąć. To, co pozostało, gdy wszystko inne zawali się, to twoje poczucie celu i nikt nie może ci tego odebrać.