Wielu ludzi ma za dużo spraw na głowie, szczególnie, kiedy idą święta lub wakacje i szykują się imprezy świąteczne, zakupy, podróże, odwiedziny rodziny…

Bez względu na porę roku, problem jest taki sam: nasza lista zadań nie kończy się, a dzień jest za krótki.

Jak można sobie z tym poradzić ?

Oto 5 rad na to, co zrobić, gdy masz dużo spraw na głowie

Pomyśl, że to dobre ćwiczenie koncentracji

W stresie i uczuciu przytłoczenia masz możliwość wziąć sprawy w swoje ręce. Odpuść, gdy zauważysz, że za mocno cię to dekoncentruje: zwróć uwagę na swoje ciało. Poświęć chwilę na fizyczne doznania otoczenia: dźwięki, światło, dotyk. Zauważ, jak czuje się twoje ciało, gdy twój umysł kręci się z niepokoju i krzątaniny.

Stres i przytłoczenie nie są przyjemnymi uczuciami, ale to też nie koniec świata. Jeśli widzisz w nich szansę na ćwiczenie, naukę, poprawę, to mogą być dobrą nowiną. Mogą być nauczycielami dla twojej koncentracji i bycia uważnym.

Wystarczy 10 sekund, by zaobserwować jak się naprawdę czujesz. Zwróć uwagę na otoczenie – jak wpływa na twoje myśli.

Zdaj sobie sprawę, że nie wszystko musisz zrobić w tej chwili

Możesz mieć 20 rzeczy do zrobienia albo 100, ale nie zrobisz ich teraz. Prawdopodobnie nie da się ich wszystkich zrobić w ciągu doby. Co możesz zrobić teraz? Skup się na tym.

To przypomnienie ma na celu uwolnić nas od idei robienia wszystkiego naraz. Tak się nie da. Zamiast tego warto skoncentrować się na jednej rzeczy. Wybierz jedno zadanie i poświęć mu całą uwagę. To jest pomocny sposób także w pracy.

Wybierz najważniejsze zadanie ze wszystkich

Kiedy jesteśmy bardzo zajęci, wchodzimy w tryb wykonywania wielu małych zadań. Wydaje się, że nokautujemy rzeczy z listy, aby być produktywnym. Biegamy po prostu jak kurczak bez głowy.

Dlatego warto skupić się na jednym konkretnym zadaniu, które dobrze wpłynie na twój dzień, pracę i życie. To z pewnością nie jest odpowiadanie na mnóstwo nieistotnych maili czy sprawdzanie facebooka. Trudno powiedzieć jakie zadanie będzie najlepsze dla ciebie spośród tych, którymi musisz się zająć, ale jeśli dobrze się zastanowisz to z pewnością zobaczysz, co jest najważniejsze, a co mniej ważne. Potem możesz załatwić mniejsze rzeczy i zająć się innymi sprawami. Dobrze też wykonywać pomiędzy tymi ważnymi rzeczami,mniejsze, np. robiąc sobie przerwy na posprzątanie w kuchni, traktując to jednocześnie jako chwilę relaksu. Kluczem jest to, by nie odkładać większych zadań, szukając wymówek w robieniu tych mniejszych rzeczy.

Załatwiaj sprawę z intencją, z pasją

Odłóż na bok wszystko inne. Wiedz, dla kogo to robisz i dlaczego. Ustal prostą intencję: np., robię to, bo chcę pomóc innym, sobie… Bądź w tym obecny, skoncentrowany, pozwól, aby intencja popychała cię do działania. Nabierzesz ochoty, aby potem przechodzić do wykonywania kolejnych rzeczy. Po prostu pozostań z tym pragnieniem. Nie pozwól sobie, na niepotrzebną bezmyślność i pamiętaj o swoich zamiarach.

Odpuść sobie, z uśmiechem

Dużo spraw i chęć najszybszego załatwienia ich wszystkich może faktycznie przeszkadzać. Uparte pragnienie zrobienia wszystkiego jest ciężarem. Na szczęście z ciężarami można trenować!

Trening polega tu na opuszczaniu ciężaru. Pomyśl, jak twoim zdaniem, byłoby idealnie i odpuść to sobie. Zamiast tego powiedz sobie, że nie wiesz tak naprawdę, co może być najlepsze i jesteś otwarty na rzeczywistość, którą masz przed sobą. Bądź otwarty na ideę wykonywania działań po kolei, małymi krokami, a stres zostanie obniżony.

Kiedy sobie odpuścisz idealne wyobrażenie wszystkich spraw – uśmiechnij się. Bądź wdzięczny za moment, który jest, zamiast pragnąć tego, czego nie ma. Nie czekaj na zadowolenie tylko bądź zadowolony.

Oczywiście te rady nie usuwają z twojej listy rzeczy, które masz do zrobienia. Zawsze będzie wiele spraw i niedość czasu. Te rady jednak pomogą ci poradzić sobie z tym faktem i sprawią, że będziesz bardziej uważny w środku swojej rzeczywistości.

Życie jest zbyt krótkie, by spędzić większość czasu zestresowany tym, czego nie możesz zmienić. Nie musimy marnować czasu i energii na zamartwianie. Zamiast tego powinniśmy się uśmiechać i być szczęśliwi, robiąc to, co możemy teraz zrobić.

Żródło: http://warsztatdobregoslowa.com.pl/5-rad-za-duzo-spraw/