Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego niektórzy ludzie mają niezachwiane poczucie własnej wartości? Maja oni ogromną pewność siebie. Najprawdopodobniej pracowali, aby poznać i zaakceptować siebie w taki sposób, w jaki większość ludzi tego nie robi. Najlepsze jest to że nie ma w nich nic specjalnego, ty też możesz być bardziej pewny siebie.

„Zaakceptujcie to kim jesteście; i rozkoszujcie się tym „- Mitch Albom.

Jeśli chcesz pielęgnować tę jakość w sobie, oto dziewięć nawyków, które cechują naprawdę pewnych siebie ludzi:

1. Szybko się przyznają, gdy są w błędzie, i przepraszają, gdy jest to konieczne.

Wszyscy popełniamy błędy. Pewna siebie osoba akceptuje to i stosuje te uczucie łaski zarówno dla innych, jak i dla siebie. Nie będą lgnąć do obalonej teorii ani bronić nieuprzejmych działań tylko po to, by zachować twarz. Pewna siebie osoba uświadamia sobie, że nic nie traci, przyznając się do swego  błędu. Czyniąc to tworzą sobie okazję do poprawy siebie i nawiązania lepszego kontaktu innymi. Przyznanie się do błędu zwiększy twoją pewność siebie.

2. Pielęgnują swój zmysł odwagi.

Pewna siebie osoba może podejmować ryzyko, którego inni by nie uczynili. Może kandydować na radę studentów gdy wie że ma małe szansę. Nie boją się wyzwania, mogą podjąć pracę lub zadanie które ma niewielkie szansę na powodzenie lub awans, lecz to im nie przeszkadza. Dla osoby o dużej pewności siebie. ryzyko odrzucenia nie przewyższa możliwości rozwoju. Te zagrożenia pozwalają im szybko się uczyć i pielęgnować poczucie odwagi. Pewność siebie to cecha która zwiększa twoją odwagę, lecz musisz też sam o to dbać, bo nic samo nie przychodzi.

3. Często proszą o pomoc.

Osoby, które czują się niepewnie, mogą uznać potrzebę pomocy za słabość lub niekompetencję. Zamiast tego pewni siebie ludzie uznają to za konieczność. Silni ludzie budują solidne sieci wsparcia. Bardzo niewiele osób odnosi sukces samemu, bez pomocy. Proszenie innych o pomoc jest oznaką pokory, samopoznania i umiejętności rozpoznawania siły u innych. W rzeczywistości gdy to robisz, poprawiasz relacje między dwojgiem ludzi.

4. Nie pragną uwagi.

Pewni siebie ludzie są bezpieczni w swoim własnym otoczeniu. Nie potrzebują, abyś potwierdził ich istnienie i zwracał na nich uwagę. To poczucie bezpieczeństwa pozwala im zamiast tego skierować uwagę na innych. Pewna siebie osoba może czuć się komfortowo na scenie, ale rzadko będzie walczyć o główną rolę. Są szczęśliwi i łaskawi, pomagając innym błyszczeć. Nie wymagają uwagi w taki sam sposób, jak ci, którzy zmagają się z brakiem bezpieczeństwa.

5. Dbają o swoje ciała.

Prawdziwie pewna osoba ceni swoje fizyczne samopoczucie. Nawet najbardziej duchowi ludzie uważają, że pielęgnowanie ich duszy z ich fizyczną formą jest ważną częścią życia. Oznacza to wystarczającą ilość snu i picie wystarczającej ilości wody. Oznacza to słuchanie ciała i odpoczynek w czasie choroby. Oznacza to ćwiczenie w sposób, w jaki lubisz i jedzenie, które sprawia, że ​​twoje ciało czuje się dobrze. Dbaj o swoje ciało. Dbaj o swoją duszę.

6. Są dobrymi słuchaczami.

Prawdziwie pewna osoba rozpozna, że ​​najcenniejszą rzeczą, jaką mogą zrobić w każdej rozmowie, jest słuchanie. Co ważniejsze, naprawdę słuchają – nie tylko czekają na szansę wypowiedzenia się. Osoba, której brakuje zaufania, będzie mówić za dużo. Czują, że muszą to zrobić, aby udowodnić swoją wartość dla siebie i dla innych. Wolą raczej rozwinąć swój umysł niż swoje ego.

7. Często mówią „Nie”.

Prawdziwa pewność wymaga uczciwej i dokładnej znajomości siebie. Obejmuje to uznanie i respektowanie naszych ograniczeń – dotyczących czasu, energii, pieniędzy lub jakiegokolwiek innego skończonego zasobu. W końcu lepiej zrobić trzy rzeczy, niż źle zrobić dziesięć rzeczy. Ludzie, którzy czują się zmuszeni do mówienia „tak” przez cały czas, często okazują się nadmiernie zobowiązani. Może to prowadzić do stresu, niepokoju i depresji. Ustaw swoje granice i zobowiązuj się do ich obrony by dbać o swoją pewność siebie.

8. Nie dopuszczają osądu wobec innych ludzi.

Aby dostrzec wartość w sobie, musisz rozpoznać wrodzoną wartość każdego człowieka. Każdy z nas posiada mocne i słabe strony. Każdy ma wady. Każdy z nas ma coś wyjątkowego, aby wnieść swój wkład w świat. Odrzucając inną osobę, tak naprawdę odrzucamy samych siebie. Ta praktyka może dać nam chwilowe poczucie wyższości, ale w końcu drenuje nasze poczucie  własnej wartości i naszą pewność siebie.

9. Ich zaufanie pochodzi z wewnątrz.

Dla większości ludzi szczęście i pewność wydają się iść w parze. Kiedy jedno się zwiększa, tak samo zwiększa się drugie. W końcu oba są wynikiem głębokiego poczucia i znajomości siebie i zaangażowania w własny wewnętrzny rozwój. Naprawdę pewni ludzie nie potrzebują aprobaty innych. Ich poczucie bezpieczeństwa pochodzi od wewnątrz – nie potrzebują czynników zewnętrznych.

„Nikt nie może sprawić, że poczujesz się gorszy bez twojej zgody” – powiedziała Eleanor Roosevelt.

Pielęgnujcie poczucie własnej wartości, które jest tak silne, że nigdy nie można nim wstrząsnąć. Kochaj siebie. Dbaj o siebie. Nastąpi zaufanie.