Zdecydowanie każdy już chyba słyszał o medytacji a nawet może już czytał jak zacząć medytować. Jest to bardzo popularna umiejętność, ale większość ludzi nie ma pojęcia, jak ją wykorzystać. Większość z nas nie wie nawet, od czego zacząć i jak medytować. Cóż, jeśli chcesz nauczyć się tej umiejętności, ten krótki przewodnik pomoże sprawić, aby proces nauki przebiegł gładko. Medytacja to prosta umiejętność, ale taka, która zmieni twoje życie poprzez pogłębienie twojego zrozumienia, pomoże ci się zrelaksować i rozwinąć swój naturalny potencjał. Istnieje wiele różnych technik medytacyjnych,  aczkolwiek wiele z nich może być trudne do zastosowania, jeśli nie masz dużej wiedzy w tym zakresie. Najpierw musisz nauczyć się podstaw medytacji. Ten artykuł zawiera podstawowe  wskazówki dotyczące medytacji dla początkujących i rozwiązuje typowe problemy związane z procesem uczenia się.

OTO JAK MEDYTOWAĆ:

ROZPOCZĘCIE PRAKTYKI MEDYTACYJNEJ

Jeśli nigdy nie medytowałeś, prawdopodobnie nawet nie wiesz, jak długo powinieneś medytować. Nie ma limitu czasu na medytację. Jednak polecam rozpoczynać powoli, od zaledwie 5 minut każdego dnia. Pięć minut początkowo będzie przypominało wieczność, ale po około tygodniu będziesz zaskoczony, jak szybko ten czas potrafi minąć..

IDEALNE MIEJSCE I POSTAWA DO MEDYTACJI

W medytacji naprawdę ważne jest znalezienie spokojnego i wygodnego miejsca, w którym można usiąść i zrelaksować się. Możesz zrelaksować się w dowolnym miejscu, w którym czujesz się komfortowo; w pozycji pionowej na krześle lub na poduszce, na podłodze. Nie ma określonego miejsca ani pozycji, które są szczególnie potrzebne do udanej sesji medytacyjnej.

Idealna postawa to taka, która jest wyprostowana, ale nie ciasna i sztywna lub taka, która uosabia godność i czuwanie. Zaleca się również zachowanie naturalnej krzywizny pleców (bez garbienia się). Pamiętaj, aby opierać nogi na ziemi, jeśli siedzisz na krześle, aby złagodzić napięcie mięśni i zwiększyć koncentrację. Nie zmuszaj się do popularnej pozycji lotosu, jeśli nie jesteś do tego przyzwyczajony.

Możesz medytować w dowolnym miejscu na świeci, ale idealnym miejscem będzie specjalny pokój w twoim domu, w którym czujesz się bezpieczny i spokojny, ma dobrą wentylacje, jeśli to możliwe, jest dobrze oświetlony. Aczkolwiek medytować możesz zarówno domu jak i na dworze. To, które miejsce jest najwygodniejsze dla Ciebie, jest najlepszym miejscem do medytacji.

CO ROBIĆ ?

Najlepszą techniką medytacji na początek jest liczenie oddechów. Delikatnie zamknij oczy i przez zamknięte powieki „spójrz w dół”. Nie wymuszajcie oddechów, niech przyjdą naturalnie. Wdychaj powietrze przez nos i wydychaj przez usta, licząc każdy oddech i próbując oddychać regularnie. Gdy z każdym oddechem wprowadzasz powietrze do płuc, stopniowo będą one stawać się pełniejsze i głębsze. Oddychaj w ten sposób tak długo jak potrzebujesz.

Umysł raz na jakiś czas będzie się dekoncentrował i uciekał myślami do innych spraw. Kluczem jest kierowanie uwagi na twój oddech. Liczenie oddechów może pomóc ci skupić swoją uwagę na oddychaniu, ale jeśli od czasu do czasu zbłądzisz i zapomnisz o tym liczeniu i swoim oddechu, jest to całkowicie normalne. Nie denerwuj się; po prostu wróć znowu do koncentracji na oddechu i jego liczeniu. Zauważenie, że twój umysł ucieka myślami, jest właściwie dobrym znakiem. Oznacza to iż już stajesz się bardziej świadomy samego siebie, swojej osoby i swojego umysłu. Kiedy oddychasz, spróbuj znaleźć swoją kotwicę. Kotwica to jest punkt w twoim ciele na którym możesz się skupić, punkt w twoim ciele który szczególnie mocno odczuwa każdy twój oddech. Pomoże Ci to lepiej się skupić i łatwo przywróci umysł do odczuwania oddechów za każdym razem, gdy się zagubi w innych myślach.

JAK DOPASOWAĆ MEDYTACJĘ DO SWOJEGO HARMONOGRAMU DNIA

Niezależnie od tego, czy jest to poranek po śniadaniu, czy jest to podczas przerwy na lunch, znajdź tą chwilę czasu by na chwilę siąść i praktykować medytację. To ma być czas który ci najbardziej odpowiada.

Polecam poranki lub wieczory, gdy nie jesteś zbyt zajęty i nie masz na głowie wielu spraw. Ważne jest, aby uczynić to ćwiczenie nawykiem i integralnym ćwiczeniem w waszym harmonogramie dnia.

PODUSMOWANIE

Na pewno znajdziesz swój unikalny sposób medytacji, Twoje najlepsze miejsce, najwygodniejsza postawa itp. Ważne jest, aby nie mieć nadmiernych oczekiwań co do ćwiczenia medytacji, bo stać się bardziej sfrustrowany. Nie oczekuj iż te 5 minut od razy całkowicie uzdrowi twoje ciało i duszę. Daj sobie czas i oczekuj jedynie spokoju umysłu. Pozostałe sprawy na pewno przyjdą z czasem gdy zauważysz jak wielki wpływ spokojny umysł ma na całe nasze życie.

Medytacja przybliży was do chwili obecnej. Podczas wykonywania ćwiczeń możesz doświadczyć chwil głębokiego wglądu w swój umysł. Powoli osiągniesz większą samokontrolę, samoświadomość oraz zwiększoną empatię i spokój. Zakładam, że to twoje cele w nauce medytacji.