Trening cardio rozwiązaniem wszystkich twoich problemów ?.

Jest tak wiele rzeczy, które mogą źle wpływać na ludzki umysł i ciało – zły nastrój, słaba pamięć, przybranie na wadze, ból.

Ale co by było, gdybyśmy powiedzieli ci, że istnieje jeden rodzaj ćwiczeń, który może rozwiązać wszystkie twoje problemy, o ile będziesz konsekwentny i oddany codziennie?

Cóż, jest i jest znany jako trening cardio .

Uważa się, że trening cardio przynosi niezliczone korzyści zarówno ciału, jak i umysłowi. Oto 10 przykładów, jak te ćwiczenia wpływają na twoje ciało.

1) Trening cardio zarządza Twoim poziomem cukru we krwi

Cukrzyca jest jednym z najgorszych problemów współczesnego świata, a wiele badań wykazało, że jednym z najlepszych sposobów na przeciwdziałanie są właśnie trening cardio.

Cardio nie tylko pomaga schudnąć, ale także poprawia sposób, w jaki organizm wykorzystuje cukier we krwi.

W jednym z chińskich badań stwierdzono, że zaledwie 20 minut umiarkowanych ćwiczeń dziennie może dać o 50% większe szanse uniknięcia cukrzycy.

2) Trening cardio poprawia poziom cholesterolu

W przeglądzie 13 różnych badań, które badały związek między ćwiczeniami cardio a cholesterolem, naukowcy odkryli, że cardio bezpośrednio wiąże się z redukcją LDL, „złego” cholesterolu gromadzącego się w organizmie, który utrzymuje się w tętnicach i powoduje choroby serca. Stwierdzono także, że trening  cardio zwiększa poziom HDL, czyli „dobrego” cholesterolu.

3) Pomaga w pracy jelit

Mikroby w jelitach pomagają regulować ogólny stan zdrowia organizmu i mogą dawać wczesne objawy nadchodzących chorób.

Naukowcy odkryli, że osoby, które ćwiczyły 3-5 razy co tydzień, wykazywały wyższy poziom kwasu tłuszczowego w jelitach, który utrzymuje żołądek w zdrowiu.

4) Poprawia Tętno i Płuc oraz Stan Zdrowia

Trening cardio, taki jak na przykład pływanie, pozwala ćwiczyć każdy mięsień w ciele. To prowadzi do tego, że całe twoje ciało uczy się, jak lepiej wykorzystywać tlen, co poprawia twój oddech i tętno.

Jedno z badań wykazało, że wskaźniki zdrowia serca osób, które uczestniczyły w ćwiczeniach aerobowych w porównaniu z tymi, którzy nie uczestniczyli w ćwiczeniach aerobowych, były znacznie lepsze.

5) Trening cardio rozwija i zarysowuje mięśnie

Naukowcy zajmujący się sprawnością fizyczną wierzyli, że trening oporowy jest lepszy w treningu mięśni niż w przypadku cardio, ale od tego czasu udowodniono, że jest inaczej.

Niedawny przegląd kilku badań dotyczących tonowania mięśni wykazały, że mężczyźni, którzy wykonywali cardio co najmniej 4 razy w tygodniu doświadczył znaczącego tonowania w ich mięśni nóg.

6) Trening cardio zwiększa rozmiar mózgu

Naukowcy odkryli, że seniorzy uczestniczący w regularnych ćwiczeniach cardio wykazywali większy hipokamp niż ci, którzy tego nie robili.

Hipokamp jest częścią mózgu, która jest najbardziej bezpośrednio zaangażowana w uczenie się i tworzenie pamięci.

Ćwiczenia obejmowały chodzenie, pływanie, podnoszenie ciężarów i trening równowagi, ale tylko ci, którzy koncentrowali się na cardio, wykazywali najlepsze oznaki wzrostu objętości hipokampa.

7) Ochrona przed utratą pamięci podczas chemioterapi

„Chemo-mózg” jest zjawiskiem regularnie obserwowanym, w którym osoby poddawane chemioterapii doświadczają trudności w zapamiętywaniu i tworzeniu nowych wspomnień.

Badacze przeprowadzili badanie, w którym przetestowali możliwe efekty ćwiczeń aerobowych, takich jak pływanie i jogging na osoby przyjmujące chemioterapie.

Odkryli, że ci, którzy wykonywali ćwiczenia aerobowe, znacznie częściej otrząsają się z otępienia niż ci, którzy tylko rozwiązują łamigłówki i quizy.

8) Trening cardio zapobiega depresji

Trening cardio nie tylko zwiększa twoje zdrowie fizyczne; może mieć również ogromny wpływ na twój nastrój.

W jednym z badań naukowcy zaobserwowali, że osoby, które doświadczyły długotrwałej depresji wykazywały natychmiastowe oznaki korzyści po spędzeniu zaledwie pół godziny dziennie na bieżni przez 10 dni.

Stwierdzili, że treningi cardio mają istotny wpływ na zmniejszenie depresji.

9) Poprawia Twoją skórę

Cardio jest tak korzystne dla twojego organizmu, że wykracza poza fizyczne i psychiczne korzyści: może również pomóc twojej skórze, od jej wyglądu do jej dotyku.

Naukowcy z McMaster University zaobserwowali w jednym badaniu, że osoby w średnim wieku, które regularnie brały udział w treningach cardio, były bardziej zdrowe niż inne. Okazało się, że ich skóra nie tylko wyglądała lepiej, ale także miała mniej śladów zmarszczek.

Podsumowując, każdy z nas powinien uprawić treningi cardio, niezależnie od tego co robimy.

A najlepsze jest to że treningi cardio nie wymagają dużego wysiłku. To może być spacer z kijkami, mały trucht, pajacyki w domu – nie są to wymagające treningi sprinterskie czy wielkie wyrywanie ciężarów.

Musisz jedynie znaleźć dla nich chwilę czasu.

Więc już dziś wstań z kanapy i idź na spacer, a za tydzień przemień spacer w krótkie przebieżki.

Zobaczysz o ile lepiej się będziesz czuł.