,,JEŚLI NIE USTALASZ CELÓW DLA SIEBIE, JESTEŚ SKAZANY NA PRACOWANIE PRZY OSIĄGANIU CELÓW KOGOŚ INNEGO.”

BRIAN TRACY

Metoda 5 filarów mówi o tym iż wyznaczając cele w swoim życiu musisz je zrównoważyć między 5 aspektami swojego życia które są niezwykle ważne.

Pragnienia osobiste

Wyznaczając cele w tej grupie skupiasz się tylko na jednym – NA SOBIE. Nie myślisz o nikim innym. To nie jest tak egoistyczne jak mogłoby Ci się wydawać.

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że jeżeli poświęcamy się dla kogoś innego (dzieci, ukochana osoba), to zaniedbujemy samych siebie. Czy uważasz, że Twoi bliscy mogą być szczęśliwi, jeżeli Ty nie jesteś? No właśnie. Dlatego od dzisiaj zajmujesz się również sobą. Pomyśl o rzeczach, które zawsze chciałeś osiągnąć.

Relacje z rodziną i przyjaciółmi

Relacje w życiu każdego człowieka grają istotną rolę. A mimo to, przy wyznaczaniu celów, są one często pomijane. Ludzie traktują relacje jako pewnik i z czasem przestają o nie dbać. Tymczasem, relacje z przyjaciółmi, rodziną i naszymi bratnimi duszami są najważniejsze na świecie.

To z nimi dzielimy trudy życia, śmiech i płacz. To oni wspierają nas w trudnych decyzjach i pomagają rozwinąć skrzydła. To właśnie oni nas wypychają poza strefę komfortu. Dlatego nie pomijaj tych celów!

Zdrowie

Żyjemy w czasach, gdy zdrowe odżywianie i dbanie o siebie jest modne. Mamy coraz większą świadomość co powinniśmy jeść, a czego unikać. Dzięki takim programom w stylu ,,Wiem, co jem” czytamy nawet etykiety produktów żywnościowych! To spora zmiana.

Jesteśmy świadomi tego, że zdrowie jest ważne. Gdyby zapytać przechodniów na ulicy czego by sobie w życiu życzyli, to jestem pewny, że zdrowie byłoby na wysokim miejscu. Niestety, samo życzenie sobie bycia zdrowym nic Ci nie pomoże(chyba, że wierzysz w afirmację). O zdrowie trzeba dbać i dlatego wyznaczanie celów w tym obszarze jest kluczowe.

Finanse osobiste

Pieniądze pełnią bardzo ważną rolę w naszym życiu. Ich brak może powodować przymusowe wyrzeczenia, ciągłe kłótnie i różne patologiczne sytuacje.

Często brak pieniędzy wiąże się z ich nieumiejętnym zarządzaniem. Zawsze powtarzam, że to w jakiej sytuacji finansowej się znajdujesz, jest odbiciem Twoich wcześniejszych decyzji oraz Twoich nawyków finansowych.

Jeżeli jesteś niezadowolony z Twojej sytuacji finansowej, to zdecydowanie powinieneś przejść do ofensywy i zacząć wyznaczać sobie cele finansowe.

Spełnienie zawodowe

Spędzamy w pracy ponad 40 lat i nie da się ukryć, że to co robimy, ma olbrzymi wpływ na naszą satysfakcę z życia. Możemy co poniedziałek modlić się, by jak najszybciej przeszedł piątek, a możemy nie czuć, że pracujemy i kochać to co robimy. Dlatego cele w tym obszarze są bardzo istotne.

Wyznaczanie celów w praktyce

Taki podział celów sprawia, że będziesz rozwijał się w każdym z filarów i poczujesz się bardziej spełniony, poprawisz swoje relacje z bliskimi, nauczysz się świadomie dbać o zdrowie, zmienisz swoje nawyki finansowe i zaplanujesz rozwój swojej kariery zawodowej. Osiągniesz równowagę życiową potrzebną do tego by być szczęśliwym.