Kiedy Bruce Lee zaczął grać główne role w popularnych filmach, stał się sławny na całym świecie. Jednak ten utalentowany mistrz sztuk walki był kimś więcej niż hollywoodzkim przystojniakiem. Wychował się w Hongkongu i od najmłodszych lat pozostawał pod wpływem wschodniej szkoły myślenia, dlatego też zyskał uznanie jako filozof i pisarz. Zrobił doktorat z filozofii na Uniwersytecie w Waszyngtonie. Stąd, dzisiaj chcemy podzielić się z Wami 7 lekcjami, w których Bruce Lee przedstawił, czym jest adaptacja.

Art Sin - sztuka zdrowego i skutecznego zycia - Bruce Lee o adaptacji: 7 zasad mistrza sztuk walki - skuteczne-zycie - Wiara w siebie, Szczęśliwe życie, Rozwój osobisty, motywacja

Bruce Lee był ważną postacią, która rozbudziła zainteresowanie sztukami walki wśród ludzi na Zachodzie. Bruce Lee był bardzo charyzmatyczny i szybko stał się wzorem dla wielu osób. Każdy wywiad z nim był pełen magii i mądrości.

„Nie najsilniejszy gatunek przetrwa, ani najbardziej inteligentny, ale najlepiej reagujący na zmiany”.
–Charles Darwin–

Jedną z najmocniejszych rozmów z nim był jego ostatni wywiad, który ukazał się dopiero w 2007 roku. W tym wywiadzie Lee mówił o głębokim znaczeniu koncepcji adaptacji. Swoje poglądy streścił w cytacie, który później stał się bardzo znany: „Bądź wodą, przyjacielu”. Przeanalizujmy jego intrygującą perspektywę o tym, czym jest adaptacja, przedstawioną w 7 zasadach.

1. Bruce Lee o adaptacji – zmiana jest naturalna

Na Zachodzie uczymy się ustalać cele, osiągać je i utrzymywać sukces. Bardzo rzadko jesteśmy przygotowani na wielkie straty, jakie przynosi życie. Dlatego narzekamy, że nie ma już tego, co było kiedyś lub że kiedyś było lepiej.

Bruce Lee podkreślił znaczenie zrozumienia, że ​​nic nie pozostaje takie samo. Wszystko jest w ciągłym ruchu i transformacji. Opieranie się tej rzeczywistości powoduje tylko cierpienie. Zaakceptowanie, że wszystko się zmienia, jest podstawą adaptacji.

2. Rzeczywistość jest ważniejsza niż wierzenia

Koniec końców króluje rzeczywistość, a nie przekonania o rzeczywistości. Często zaskakuje nas coś, co się dzieje i uważamy, że nie powinno się wydarzyć to, co się stało. Zdradza to nasze przekonanie, że rzeczywistość powinna spełniać nasze oczekiwania, a nie na odwrót: że nasze zasady dotyczące świata powinny opierać się na rzeczywistości.

Nie da się zrozumieć rzeczywistości w całkowicie obiektywny i prawdziwy sposób.Sposób, w jaki „tłumaczymy” bodźce zmysłowe, zawsze ma pewien margines błędu. Kiedy dzieje się coś, co naszym zdaniem było nie do pomyślenia, rzeczywistość pokazuje nam, jak bardzo się myliliśmy.

3. Zniszczenie i kreacja idą w parze

Rzeczywistość płynie wraz z własną mądrością. Kiedy coś się kończy lub zostaje niszczone, pojawiają się również początki czegoś nowego. Jeśli coś ulegnie destrukcji, oznacza to, że ​​czas się skończył, jego cykl się skończył. Ale ten proces nie powinien być postrzegany jako coś negatywnego.

Aby iść przed siebie, ludzie lub przedmioty muszą zniknąć, aby pojawiły się nowe. Zamiłowanie do pewnych nawyków lub sytuacji również musi ulegać modyfikacji. Ci, którzy to rozumieją są w stanie zajrzeć do gruzów przeszłości i zobaczyć nowe możliwości i szanse.

4. Nie jesteśmy sami w procesie transformacji

Wszyscy wpływamy i jesteśmy pod wpływem naszego otoczenia. Właśnie dlatego Bruce Lee powiedział, że każda indywidualna zmiana implikuje zbiorową zmianę i odwrotnie.Kiedy otoczenie ewoluuje, tak samo dzieje się z przebywającym w nim człowiekiem.

Indywidualna ewolucja jest wkładem w świat. Jednocześnie pomaganie innym w zmianie i ewolucji ułatwia rozwój osobisty. Nie można odseparować kogoś od grupy społecznej, do której należy.

5. Wszystko, co istnieje jest w ruchu

Obecność to synteza przeszłości i nasion przyszłości. Przeszłość, nasze wspomnienia i dotychczasowe zdarzenia objawiają się dziś w innej formie niż wtedy, kiedy pierwotnie nastąpiły. Dlatego przeszłość dokładnie taka, jaka się wydarzyła już nie istnieje. Istnieje raczej w taki sposób, w jaki dziś o niej myślimy.

Nie ma przyszłości, jeśli teraźniejszość nie jest całkowicie bezpieczna i jeśli nie pozwala na naturalny przepływ. Szansa, którą mamy tu i teraz służy zasianiu nasion, a nie określeniu przyszłości. To, co dopiero nadejdzie jest niepewne, dlatego ta obecna chwila jest jedyną rzeczą, która jest prawdziwa i warta uwagi.

6. Nie ma esencji ani ustalonej rzeczywistości

Na Zachodzie dużo mówi się o „esencji” rzeczy. Jest to część idei, że istnieją stałe elementy, które są niezmienne w czasie, co sprawia, że ​​czujemy się bezpiecznie. Dlatego mówimy o esencji ludzkości i społeczności oraz o innych koncepcjach, które zakładają, że rzeczywistość jest statyczna.

Inaczej jest w koncepcji, którą przedstawił Bruce Lee. Tożsamość człowieka może się całkowicie zmienić. Jeśli na przykład ktoś jest nieśmiały, nie oznacza to, że jest kimś takim, tylko że przechodzi przez pewien etap. W przyszłości może się zdarzyć coś zupełnie innego.

7. Niech rzeczy płyną, nie próbuj ich kontrolować

Próba kontrolowania własnej rzeczywistości lub innej osoby prowadzi do frustracji. Tak czy inaczej, wszystko jest tak, jak powinno być. Każdy jest taki, jaki powinien być, przynajmniej w danym momencie. Nikt nie ma absolutnej kontroli nad tym, co dzieje się w życiu. Jak mówił  Bruce Lee, powinniśmy być jak woda, która dostosowuje się i przybiera postać tego, co znajdzie po drodze.

Bruce Lee, dzieląc się swoimi lekcjami, wywarł duży wpływ na Zachód. Jego lekcje reprezentują sposób postrzegania rzeczywistości bardzo odmienny od dominującego w naszym społeczeństwie. W jego światopoglądzie nie ma potrzeby przejmowania władzy nas sobą ani nad innymi. Zamiast tego powinniśmy szanować dorozumianą logikę rzeczywistości, która zawsze różni się nieco od naszych oczekiwań.