Richarda Bransona chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. Ten brytyjski miliarder fascynuje swoją osobą, nie tylko z powodu tego w jaki sposób zarabia pieniądze, ale przede wszystkim ze względu na to kim jest. Mimo ogromnego sukcesu jaki odniósł w życiu, cechuje go niezwykła szczerość, uczciwość i pokora.

Podstawą wpisu są  lekcje, których Branson udziela w swojej krótkiej książeczce „Zaryzykuj – Zrób To. Lekcje Życia” (angielski tytuł jest bardziej dosadny, a brzmi w tłumaczeniu „Chrzań To – Zrób To.”).

Poniżej przedstawiam najbardziej istotne fragmenty rzeczonej książeczki, która jest pisana dosyć ogólnie i przez wielu będzie pewnie potraktowana bardziej jako rozrywka niż praktyczny poradnik. Jednak to co autor stara się przekazać, wydaje się mieć ogromną, także praktyczną wartość. Są to jakby fundamenty, na których przedsiębiorczy ludzie powinni budować nie tylko swoje biznesy, ale przede wszystkim całe życie.

1. Uwierz że możesz

„Nigdy nie mówię, że nie mogę czegoś zrobić tylko dlatego, że nie wiem jak. Po prostu próbuję. Nie pozwalam aby coś mnie powstrzymywało.”

„…nie wyobrażam sobie, że takie małe słowo jak ‚nie potrafię’ mogłoby Cię powstrzymać. Jeżeli nie masz odpowiedniego doświadczenia/możliwości aby osiągnąć swój cel, spróbuj innej drogi, ale nie rezygnuj”

2. Miej cele

„Jeżeli jest coś, co na prawdę chcesz zrobić – zrób to ! Jakikolwiek jest twój cel bądź pewien, że nigdy go nie osiągniesz, jeżeli nie pokonasz swojego strachu i nie odbijesz od brzegu.”

3. Bądź odważny

„Jeżeli masz jakieś marzenie, podążaj za nim. Bądź świadomy, że ryzyko jest czasem trudne do przewidzenia, ale pamiętaj – jeśli chcesz wygodnego życia, to nigdy nie będziesz wiedział jak smakuje zwycięstwo.”

4. Nigdy się nie poddawaj

„Stawiaj sobie wyzwania, a będziesz się rozwijać. Twoje życie się zmieni, twoje myślenie się zmieni. Nie zawsze łatwo jest osiągać cele, ale to nie jest powód żeby się poddawać. Powiedz sobie , ‚Mogę to zrobić. Będę próbował aż w końcu mi się uda.’”

5. Bądź zawsze dobrze przygotowany

„Zawsze mówię ludziom, że jeżeli chcą coś zrobić dobrze, muszą się najpierw dobrze przygotować.”

6. Miej wiarę w siebie

„Wierzę w siebie. Wierzę w ręce, które pracują, w mózgi, które myślą  i w serca, które kochają.”

„Sukces to coś więcej niż łut szczęścia. Musisz wierzyć w siebie i sprawić, żeby stał się on twoim udziałem. Dzięki temu również inni będą w Ciebie wierzyć.”

7. Niczego nie żałuj

„Gdy już zdecydowałeś aby coś zrobić, nigdy tego nie żałuj, nie oglądaj się za siebie. Czasami wygrywamy, innym razem przegrywamy. Ciesz się ze zwycięstw i nie miej żalu jeśli przegrasz. Przeszłości i tak nie zmienisz, ale możesz się z niej uczyć.”

8. Bądź uczciwy

„Jeśli zaczynałbyś swój biznes i zapytał mnie o jedną radę powiedziałbym, ‚Bądź uczciwy we wszystkim co robisz. Nastaw się na zwycięstwo, ale nie oszukuj.’”

„Moje motto brzmi: ‚Nigdy nie rób niczego, co nie pozwoli Ci spokojnie spać w nocy’. Tą zasadą warto się kierować.”

9. Dbaj o bliskich i pomagaj innym

„Gdyby ktoś zapytał co jest dla mnie najważniejsze, odpowiem zawsze, że rodzina. Chociaż byłem nauczony radzić sobie sam, to jestem przekonany, że bez wsparcia rodziny i przyjaciół nie osiągnąłbym tyle ile udało mi się osiągnąć.”

10. Zmieniaj świat na lepsze, nawet jeśli ma to być tylko maleńka kropla w morzu

„Zostałem wychowany w przeświadczeniu, że mogę zmieniać rzeczywistość. Wierzę, że jest naszym obowiązkiem pomaganie innymi i czynienie dobra zawsze kiedy tylko możemy.”

„Kimkolwiek jesteś i cokolwiek robisz, możesz zmieniać rzeczywistość. Skala tej zmiany nie ma znaczenia – ludzie mają znaczenie.”