Jak osiągnąć wymarzone rezultaty? Jak w końcu być efektywnym i kończyć każdy dzień będąc z siebie dumnym?

1. Zacznij od zrobienia analizy bieżącej sytuacji.

Przeanalizuj swój cały standardowy tydzień i wypisz 3 pierwsze rzeczy, które przychodzą Ci do głowy, które zabierają Ci Twój cenny czas każdego dnia.

To krok od którego zdecydowanie musisz zacząć.

Następnie zastanów czy możesz skrócić wykonywanie konkretnych rzeczy, które nie są dla Ciebie ważne jednak nieuniknione lub w jaki sposób możesz wykorzystać czas, który marnujesz.

Ile czasu dziennie marnujesz?

Podam Ci przykład.

Może dojeżdżasz do swojej pracy każdego dnia? Często stoisz w korkach albo jeździsz codziennie sporo kilometrów? Załóżmy, że średnio każdego dnia spędzasz 2 godziny w samochodzie/autobusie/pociągu. Czyli aż 10 godzin od poniedziałku do piątku! To dość sporo czasu …

Co to oznacza?

Statystycznie w ciągu tygodnia, tylko kiedy marnujesz czas na transport, możesz przesłuchać jakieś wartościowe e –booki. Zgadza się?  A teraz zastanów się ile e – booków przesłuchałeś w ciągu miesiąca?

A co jeżeli chodzi o media społecznościowe? Ile czasu codziennie na nich spędzasz? Godzinę? Dwie?

Badania pokazują, że przeciętna dorosła osoba spędza 4h dziennie na przeglądaniu social media i oglądaniu telewizji!

Wiele osób pracując nad danym zadaniem nie może się skoncentrować, ponieważ ciągle w telefonie albo komputerze wyskakują kolejne powiadomienia. To bardzo skutecznie może rozproszyć naszą uwagę. Na rynku dostępne są aplikacje, które blokują w wybranym przez Ciebie czasie,  dostęp do przeglądarki/ mediów społecznościowych. Oczywiście możesz również po prostu wyciszyć telefon i zostawić w innym pokoju.

Może marnujesz jeszcze dużo czasu na telewizje? Załóżmy godzinę dzienne.

Podsumowując 2 godziny dzienne na transport, godzina na media społecznościowe i godzina na telewizje. Razem 4 godz. każdego dnia.

Czyli 20 godzin od poniedziałku do piątku!

To Twoja dodatkowa praca na pół etatu …

Zastanów się ile rzeczy mógłbyś zrobić w tym czasie!

2. Planuj

Szacuje się, że każda minuta zainwestowana w planowanie pozwala zaoszczędzić aż 10 minut pracy nad swoim projektem.

Zapisz wieczorem w swoim notesie swój główny cel, ponieważ będzie Cię on motywował za każdym razem kiedy na niego spojrzysz.

Następnie podziel kartkę na 4 kategorie:

 • Na górze zapisz zadania NAJWAŻNIEJSZE. Zapisz tam czynności, które muszą być wykonane. Np. ile telefonów musisz wykonać? Jeżeli chcesz mieć perfekcyjną figurę to jakie posiłki jutro zjesz, o której godzinie będziesz ćwiczyć? Z tych zadań nie możesz rezygnować.
 • Druga kategoria to zadania ważne, czyli takie które musisz wykonać i są one dla Ciebie ważne. Może być to np. nauka o inwestycjach, wykonanie dziennego zestawu ćwiczeń, nauka języka itp.
 • Trzecia kategoria do zadania poboczne, czyli takie które nie wypływają bezpośrednio na Twój główny cel. Jeżeli będziesz mieć jakieś obsunięcia czasowe możesz pozwolić sobie, żeby z tych zadań zrezygnować lub przełożyć je na późniejszy termin. Do tej kategorii możesz zaliczyć np. posprzątanie w domu, odpisanie na emaile itp.
 • Ostatnia kategoria to zadania, które nie mają żadnego wpływu na osiągane przez Ciebie cele, ale maja charakter czysto rekreacyjny np. wyjście ze znajomymi, pójście do kina czy do teatru, przeglądanie internetu itp.

Pamiętaj! Im bardziej szczegółowy plan tym łatwiejszy będzie Twój dzień.

W ciągu dnia odznaczaj z dumą zrealizowane zadania.

Pamiętaj żeby nie planować dokładnie 24h, zawsze daj sobie trochę czasu wolnego na ewentualne obsunięcia czasowe.

Dlaczego planowanie jest tak ważne?

 • po pierwsze, planowanie umożliwi wykonanie większej ilości zadań w krótszym czasie
 • po drugie, zmniejszy obciążenie psychiczne, nie będziesz musiał ciągle myśleć co jeszcze właściwie musisz dzisiaj zrobić i kiedy znajdziesz na to wszystko czas,
 • dodatkowo planowanie pomaga w szybkim podejmowaniu decyzji,
 • ponadto czując presję czasu będziesz wykonywał zadania znacznie efektywniej.

3. Nie pracuj dużo, pracuj mądrze!

20% pracy = 80% rezultatów!

Zgodnie z zasadą Pareto tylko niewielka część wykonywanej przez Ciebie pracy w ciągu dnia –  20% – daje Ci aż 80% rezultatów.

Jest kilka kluczowych czynności/aktywności, które robisz w swoim biznesie czy życiu prywatnym, które odpowiadają za 80% Twoich rezultatów, natomiast reszta to po prostu marnotrawstwo czasu, czyli przeglądanie, ociąganie się, przygotowywanie się do zadania.

Świetny przykład obrazujący działanie zasady Pareto opisał w swojej książce „ 4 – godzinny Tydzień Pracy” Timothy Ferriss.

Skup się na rezultatach

W. Timothy pisze, że na początku działania swojego biznesu z wielką troską dbał o każdego klienta, zgodnie z hasłem „klient nasz Pan” tracąc ogromną ilość czasu.

W pewnym momencie dowiedział się o zasadzie Pareto, która jak sam pisze „otworzyła mu oczy”. Uświadomił sobie bowiem, że faktycznie tylko niewielka część jego klientów – około 20% generuje większość zysku jego firmy – około 80%.

Pozostali klienci, których określił jako „liczne płotki” przynosili bardzo mało zysku pomimo iż poświęcał im bardzo dużo czasu.

Timothy postanowił, że zrezygnuje ze współpracy z klientami, którzy nie przynoszą mu oczekiwanych zysków a tylko marnują jego cenny czas, natomiast skupi się na spełnianiu oczekiwań klientów, którzy przynoszą mu najwięcej korzyści.

Co się stało? Timothy nie tylko zwiększył ilość swojego wolnego czasu ale również zwiększył dochody swojej firmy.

Jak Ty możesz wprowadzić zasadę Pareto do swojego dnia?

 • Zdefiniuj co jest Twoim kluczowym zadaniem, które daje Ci te 80% rezultatów. Co robisz specyficznego?
 • Wyznacz sobie blok czasowy kiedy masz to zrobić, czyli np. telefony, spotkania, kreatywne myślenie – to co przynosi największe wyniki.
 • Rób to przez specyficzny blok czasowy, np. rano, a reszta dnia jest rozmyta: od spotkania do spotkania, przekładanie, przygotowywanie się.

Te 20% czasu w ciągu dnia przynosi całe rezultaty, sprzedaż, produkcję, przepływ pieniężny.

Zobaczysz jak Twoja produktywność i efektywność wzrośnie diametralnie, o kilkaset procent, a dzięki temu nagle masz czas! Nagle kończysz wcześniej swoje zadania, masz rezultaty takie jakie chciałeś i nie musisz pracować „po godzinach”.

4. Wykorzystaj moc swojej podświadomości.

Na pewno miałeś kiedyś taką sytuację, że chciałeś coś kupić – załóżmy samochód. Wybrałeś już markę, kolor i nagle zaczynasz coraz częściej zauważać dokładnie taki samochód jaki chcesz na ulicach miasta.

Kiedy dasz konkretny rozkaz swojej podświadomości, kiedy masz postanowiony konkretny cel, na którym się skupiasz, Twoja podświadomość ma za zadanie dać Ci to czego pragniesz najszybszą, najłatwiejszą drogą.

Ważne żeby cel był konkretny.

Ponieważ jeśli Twoim celem jest posiadanie po prostu większej ilości pieniędzy, zrealizowanie go dla Twojej podświadomości jest bardzo proste. Wystarczy, że znajdziesz na ulicy 10 zł i Twój cel jest osiągnięty…

Ludzie sukcesu, którzy są mistrzami w efektywnym zarządzaniu sobą w czasie organizują swój czas kompletnie inaczej niż inni, ale również angażują się zupełnie inaczej.

Co mam na myśli? Wszystko mają ułożone pod swoje priorytety. Dzieje się tak dlatego, że zaczynają dzień inaczej – wiedząc dokładnie czego chcą. Posiadają klarowność.

Zawsze dostaniesz to na czym się skupiasz.

Ponieważ tam idzie Twoja energia, tam idzie Twoja kreatywność, tam idzie Twój czas, więc takie masz rezultaty. Pewnie zauważyłeś, że często, nawet jeśli nie Ty, to Twoi znajomi i ludzie, którzy Cię otaczają, spełniają cele i wizje innych tylko nie swoje.

Dlaczego tak się dzieje?

Świat dzisiaj jest bardzo szybki, odbierasz dookoła siebie mnóstwo informacji. Jesteś zawalony pracą. Każdy chce Twoją uwagę. Czytasz ten blog, a za chwilę robisz zupełnie coś innego. Masz swój telefon, oglądasz przeróżne strony internetowe. Większość z nas jest podłączonych do sieci 24h na dobę. W momencie kiedy tylko podłączysz się do jakiejkolwiek strony internetowej, Twoja uwaga automatycznie jest zabierana.

Kiedy nie wiesz czego szukasz, kiedy nie skupiasz się na tym czego chcesz, nie masz swojego priorytetu, tam idzie wówczas Twoja energia i Twój czas.

A kiedy Twoja energia i Twój czas idzie gdzieś indziej, a nie w kierunku tego czego Ty chcesz wówczas spełniasz cele innych. Kończy się dzień, a Ty nie zrobiłeś tego czego chciałeś zrobić.

Jak to zmienić?

Tak jak zaczniesz poranek od razu po przebudzeniu tak będzie wyglądać reszta Twojego dnia, ponieważ już na początku nadajesz ton swojemu dniu i nastawienie na cały dzień. Oczywiście w ciągu dnia mogą się wydarzyć różne rzeczy, czasami budzisz się i masz mnóstwo energii, ale coś się wydarzy i energia Ci spadnie.

To na czym się skupisz rano, jak nastawisz się na cały dzień, jaki sobie wyznaczysz priorytet, jaki masz cel na ten dzień, zdecyduje czy rzeczywiście go osiągniesz czy też nie.

Zacznij dzień od siebie: 

 • Zarezerwuj sobie tą pierwszą godzinę, czy nawet pół godziny dla siebie, żeby skupić się na tym: „co ja chcę dzisiaj osiągnąć? Jaki jest mój dzisiejszy priorytet?”

Zanim zaangażujesz się jeszcze w zewnętrzny świat, zanim zaangażujesz się w to co dzieje się w sieci, zanim zaczniesz czytać e-maile, odbierać telefony, czytać wiadomości, najpierw zainwestuj w siebie.

 • Zapytaj siebie: „Jak ja mogę stworzyć swój idealny, dzisiejszy dzień?

Ponieważ kiedy to Ty zaczynasz tworzyć to czego Ty chcesz i na czym Ty się skupiasz, wówczas tworzysz swoje własne życie! A nie robisz tego co dyktuje Ci ktoś inny.

 • Proponuje Ci, abyś priorytet napisał dzień wcześniej, aby Twoja podświadomość mogła już pracować nad nim przez noc.

Masz już priorytet, który napisałeś wieczorem, budzisz się rano i ważne jest abyś przeczytał ten priorytet. Mało tego proponuje Ci, abyś zrobił drugą rzecz, czyli wizualizację priorytetu już spełnionego.

 • Wizualizujesz sobie już ten rezultat, który chcesz osiągnąć. Czyli nie co będziesz robił, nie jak ja możesz to osiągnąć, tylko już osiągnięty rezultat.

Tak rozpoczęty dzień pozwoli cię się maksymalnie skupić na tym czego pragniesz. Gdy twój priorytet, twój cel, twoje marzenia od samego rana będzie panował w twojej głowie, cały twój czas i całą swoją energię skierujesz do tego by ten priorytet zrealizować.

Na koniec tego artykułu życzę ci abyś każdego dnia był pełen energii i osiągał swoje cele zgodnie z swoją wola i pragnieniami.

Inspiracja: 4 KROKI EFEKTYWNEGO ZARZĄDZANIE SOBĄ W CZASIE