Wszyscy znamy kojącą moc muzyki, aby zmniejszyć stres. Ile razy nie zwróciłeś się do muzyki jako schronienia przed wieloma małymi i dużymi wstrząsami życia? Dzięki unikalnemu połączeniu z naszymi emocjami muzyka może być wyjątkowo efektywnym narzędziem do radzenia sobie ze stresem i większość z nas wie o tym instynktownie.

Ale jaka jest najlepsza muzyka do odprężenia?

Dzięki nowoczesnym badaniom wiemy teraz, której muzyki należy słuchać, aby obniżyć poziom stresu.

Sprawdź to poniżej i daj nam znać, co myślisz. Dodaliśmy także 9 innych piosenek, które zwiększą Twój poziom relaksacji.

Neuronaukowcy odkrywają piosenkę, która zmniejsza lęk

Zespół brytyjskich neuronaukowców przeprowadził badanie dotyczące terapii dźwiękiem. Uczestnicy musieli próbować rozwiązywać zagadki, które wywoływały stres, nosząc czujniki przymocowane do ich ciał. Potem musiał słuchać różnych utworów, podczas gdy naukowcy zmierzyli aktywność mózgu i nagrali ciśnienie tętna, oddechu, i krew.

Według dr. Davida Lewisa-Hodgsona z Mindlab International, który prowadził badania, najlepszą ścieżką dzwiękową do osiągnięcia większego stanu odprężenia niż jakikolwiek inny testowany do tej pory dzwięk był „Weightless” Marconi Union, którego możecie posłuchać poniżej.

Wywołało 65-procentową redukcję ogólnego lęku uczestników i 35-procentową redukcję ich zwykłych fizjologicznych wskaźników spoczynkowych.

Ścieżka muzyczna zawiera gitarę, fortepian i naturalne dźwięki generowane elektronicznie. Ścieżka zawiera także pieśni o tematyce buddyjskiej, które mogą wywołać stan podobny do transu.

Ta magia nie powstała przypadkowo

Utwór został celowo skomponowany, aby wywołać uczucie całkowitego relaksu. Grupa, która stworzyła „Weightless”, Marconi Union, zrobiła to we współpracy z dźwiękowcami. Starannie zaaranżowane harmonie, rytmy i linie basu pomagają spowolnić tętno słuchacza, obniżyć ciśnienie krwi i obniżyć poziom hormonu stresu kortyzolu.

Lyz Cooper, założyciel British Academy of Sound Therapy powiedział Mail Online, że utwór wykorzystuje wiele zasad muzycznych, które okazały się mieć działanie uspokajające. Łącząc te elementy w sposób, w jaki zrobiła to Marconi Union, stworzyliśmy idealną relaksującą ścieżkę dźwiękową.

Jaki sekret (lub nauka) kryje się za zdolnością muzyki do tworzenia stanu zwiększonego relaksu?

Cooper wyjaśnił, że zawiera podtrzymujący rytm, który zaczyna się od 60 uderzeń na minutę i stopniowo spowalnia do około 50. Podczas słuchania twoje tętno stopniowo zbliża się do rytmu. Powód, dla którego utwór trwa osiem minut, również jest dokładnie wyliczany, ponieważ proces ten, znany jako „porywanie”, trwa około pięciu minut.

Spadek rytmu serca również prowadzi do spadku ciśnienia krwi

Nawet harmoniczne interwały – lub przerwy między nutami – zostały wybrane, aby stworzyć poczucie euforii i komfortu, powiedział Cooper.

„Nie ma powtarzającej się melodii, która pozwala mózgowi całkowicie się wyłączyć, ponieważ nie próbujesz już przewidywać, co będzie dalej. Zamiast tego są losowe dzwonki, które pomagają wywołać głębsze poczucie relaksu. ”

Ostatnim elementem są niskie, buńczuczne dźwięki i szumy podobne do buddyjskich pieśni. Który może wprowadzić cię w stan podobny do transu.

Wszystko pięknie zaaranżowane, aby pozwolić ci całkowicie się zrelaksować.

Dr Lewis-Hodgson powiedział Mail Online, że badania obrazowania mózgu wykazały, że muzyka działa na bardzo głębokim poziomie w mózgu i stymuluje regiony odpowiedzialne za przetwarzanie dźwięku, jak również te związane z emocjami.

W rzeczywistości, powiedział, Weightless był tak skuteczny, że wiele kobiet zapadało w senność i odradzał prowadzenie samochodu podczas słuchania piosenki, ponieważ mogłoby to być niebezpieczne.

Bezlitosne tempo i złożoność współczesnego życia doprowadziły do ​​niespotykanego poziomu stresu. Naprawdę musimy znaleźć sposób na złagodzenie skutków stresu w naszym życiu, nie tylko dlatego, że stres jest nieprzyjemny, ale dlatego, że ma tragiczne konsekwencje dla naszego zdrowia.

Badania naukowe wielokrotnie stwierdzały, że stres leży u podstaw wielu chorób, w tym chorób serca, otyłości, depresji, problemów żołądkowo-jelitowych, astmy i wielu innych.

Muzyka, jak wielu z nas odkryła, jest świetnym busterem stresu, a teraz mamy najlepszą muzykę, która pomoże nam z nią walczyć.

Posłuchaj teraz i daj nam znać, co myślisz

Poniżej przedstawiam listę piosenek które również zmniejszą twoje poczucie lęku lub stresu.

  • “We Can Fly,” by Rue du Soleil (Café Del Mar)
  • “Canzonetta Sull’aria,” by Mozart
  • “Someone Like You,” by Adele
  • “Pure Shores,” by All Saints
  • “Please Don’t Go,” by Barcelona
  • “Strawberry Swing,” by Coldplay
  • “Watermark,” by Enya
  • “Mellomaniac (Chill Out Mix),” by DJ Shah
  • “Electra,” by Airstream